برای اینکه بهتر با مفهوم PWA آشنا شویم، ابتدا لازم است درباره اپلیکیشن‌های بومی و وب اپلیکیشن‌ها و تفاوت آنها اطلاعاتی را کسب نماییم. سیستم عامل اندروید و iOS، دو سیستم عامل محبوب کاربران برای موبایل می‌باشند. یک اپلیکیشن بومی، اپلیکیشنی است که به طور مشخص برای یک دستگاه موبایل توسعه داده شده است. بعنوان مثال یک اپلیکیشن موبایل که فقط قابل اجرا بر روی موبایل‌هایی با سیستم عامل اندروید است، یک Native Application یا اپلیکیشن بومی محسوب می‌شود. این اپلیکیشن‌های بومی، معمولا توسط فروشگاه‌های نرم‌افزاری آنلاین مثل کافه‌بازار، Play Store و... قابل دریافت و نصب می‌باشند.

 

وب اپلیکیشن (Web Application) چیست؟

وب اپلیکیشن‌ها، یک اپلیکیشن اینترنتی هستند و به راحتی از طریق هر مرورگری قابل دسترسی و اجرا می‌باشند. اغلب توسعه‌دهندگان، اپلیکیشن‌های خود را هم در نسخه موبایل و هم به صورت وب اپلیکیشن طراحی می‌دهند تا با این کار دسترسی به سرویس‌های خود را برای کاربران راحت‌تر نمایند. از نظر رابط کاربری (User Interface) در واقع هر دو این اپلیکیشن‌ها، امکانات مشابهی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

 

وب اپلیکیشن‌های پیش‌رونده یا PWA چیست؟

PWA مخفف Progressive Web Application می‌باشد. این فناوری از اوایل سال 2015 توسط شرکت گوگل معرفی شد. یک PWA به اصطلاح وب‌سایتی است که از فناوری های مدرن و جدید وب استفاده می‌کند اما ظاهر و کارکرد آن شبیه یک اپلیکیشن معمولی می‌باشد. به بیان ساده‌تر، PWA یک وب‌سایت می‌باشد که با استفاده از مرورگرهایی مثل کروم و فایرفاکس وارد آن شده و سپس با یک اپلیکیشن روبرو هستیم.

 

ویژگی‌های اپلیکیشن‌های پیش‌رونده (PWA)

1. قابل استفاده در هر دستگاه و سیستم عاملی هستند به همین دلیل به آن ها پیش‌رونده می‌گویند.

2. به دلیل اینکه اپلیکیشن‌های پیش‌رونده وب در اصل یک وب‌سایت می‌باشند، از طریق موتورهای جستجو قابل یافتن هستند.

3. برخلاف اپلیکیشن‌های بومی، نیازی به نصب و مراحل پیچیده دانلود ندارند و با استفاده از یک URL می‌توان به راحتی آنها را به اشتراک گذاشت.

4. در ظاهر شبیه یک اپلیکیشن بومی هستند و رابط کاربری مشابه آنها دارند.

5. بدون اتصال به اینترنت و حتی با سرعت پایین اینترنت قابل استفاده هستند.

6. اپلیکیشن‌های بومی نیازمند به‌روزرسانی از طریق فروشگاه‌های نرم‌افزاری هستند اما PWAها به دلیل استفاده از Service Worker همیشه به‌روز می‌باشند و به محض اینکه کاربر به اینترنت وصل باشد و محتوای جدیدی انتشار داده شود، آن محتوا بلافاصله در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

7. اپلیکیشن‌های پیش‌رونده وب می‌توانند، در بستر HTTPS قرار بگیرند در نتیجه از نظر مسائل امنیتی بسیار ایمن هستند.

8. این اپلیکیشن‌ها واکنش‌گرا (Responsive) و کاملا انعطاف‌پذیر می‌باشند.


آیا سیستم مدیریت وبلاگ چند زبانه بلاگینگو نسخه PWA دارد؟

بله! سیستم مدیریت وبلاگ چند زبانه بلاگینگو نسخه پیش‌رونده وب یا PWA نیز دارد. جهت مشاهده نسخه پیش‌نمایش اینجا را کلیک نمایید.