WHMCS چیست و چه کاربردی در ارائه خدمات میزبانی وب (وب هاستینگ) و ثبت دامنه دارد؟

WHMCS یک پلتفرم خودکارسازی برای مدیریت خدمات میزبانی وب، ثبت دامنه و سرویس‌دهی اینترنتی است که در آن تمام فرآیندهای مالی، مارکتینگ یا فروش به صورت خودکار انجام می‌شود. شاید مانند بسیاری از افراد دستورات، پرداخت‌ها و کاربران خود را از طریق یادداشت‌برداری سنتی یا دیگر موارد موجود مدیریت کنید. اگر این کلمات برای شما آشنا هستند، شاید بهتر باشد با معجزه WHMCS آشنا شوید.

راه‌اندازی کسب‌وکار میزبانی وب یا ارائه خدمات تحت وب به مشتریان، یک راه عالی برای سرویس‌دهی با کیفیت به کاربرانتان است. این روش، راهی خوب برای طراحان و توسعه‌دهندگان وب به شمار می‌رود که می‌تواند برای باندل خدمات بیشتر به مشتری و حفظ کاربران فواید زیادی داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با WHMCS، شرایط خرید لایسنس WHMCS و راه‌اندازی سایت فروش هاست و دامنه با این سرویس بیشتر آشنا شویم.


چرا WHMCS در زمینه هاستینگ اهمیت فراوانی دارد؟

WHMCSها را یک مجموعه نرم‌افزاری بدانید که باعث می‌شوند کارها و وظایف دارندگان سرویس‌های هاستینگ و سرویس‌دهی اینترنتی راحت‌تر باشد. مهم‌ترین کمکی که WHMCS می‌تواند انجام دهد، صورت‌حساب خودکار است. WHMCS می‌تواند به‌صورت خودکار مبالغ پرداخت شده را از مشتریان جمع‌آوری کند تا فردی که سرویس‌دهی هاست را انجام می‌دهد دیگر هیچ نگرانی خاصی در این مورد نداشته باشد. اما WHMCS همچنین قادر است مجموعه گسترده‌ای را از خدمات مرتبط با هاستینگ مدیریت کند. از طریق آن می‌توانید حساب‌های و دامنه‌های جدید را تنظیم کرده، حساب‌های موجود را مدیریت کنید. به علاوه می‌توانید ارتباطات مشتریان را در یک مکان تثبیت کرده، از یک سیستم فروش پشتیبانی کنید و در نهایت ابزارهای متنوعتان را طوری تنظیم کنید تا به مشتری‌هایتان امکانات و آزادی بیشتری را ارائه دهید.

WHMCS از لحاظ سازگاری با کنترل پنل‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات نیز انعطاف‌پذیر است و با بیش از 200 سرویس محبوب همکاری می‌کند. این سرویس‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

- cPanel
- Plesk
- SolusVM
- Enom
- ResellerClub
- OnlineNIC
- DirectAdmin
- Weebly
- Symantec
- Cloudflare
- Liquid Web
و...

بنابراین اگر قصد دارید به کسب‌وکار ارائه خدمات هاستینگ وارد شوید، به WHMCS نیاز خواهید داشت. داشتن این پلتفرم می‌تواند کار را برای شما آسان کند.


WHMCS چه کاربردی دارد؟

به طور دقیق WHMCS یک پنل مدیریت سایت هاست و سرویس‌دهی وب با امکانات پیشرفته است. هدف اصلی آن ارائه خدمات هاستینگ با سیستم سبد خریدی است که می‌تواند با سایت‌های دیگر مشتری یکپارچه‌سازی شود تا بازدیدکنندگان بتوانند سرویس‌های هاستینگ را راحت‌تر خریداری کنند. برخلاف سبدهای خرید عادی، WHMCS با طیف گسترده‌ای از سرورهای هاستینگ و برنامه‌های کاربردی مرتبط ادغام می‌شود؛ به‌طوری که وقتی یک مشتری خدمات موردنظر خود را از سایت می‌خرد، WHMCS مبلغ پرداخت را جمع‌آوری می‌کند، یک حساب کاربری را برای ارائه خدمات به مشتری می‌سازد و آن را به‌صورت خودکار روی سرور هاستینگ ارائه می‌دهد.


ماژول WHMCS چیست؟

ماژول WHMCS یک افزونه شخص ثالث است که می‌تواند به WHMCS ها متصل شود تا بتواند قابلیت‌های اضافی و بیشتری را به پنل اضافه کند یا با سرویس دیگری ادغام شود. برای مثال شبکه جهانی وب می‌تواند یک ماژول WHMCS را توسعه دهد، به‌طوری که کاربران بتوانند به درگاه بانک ملی متصل شوند. ماژول‌های WHMCS راهی عالی برای گسترش بیش از پیش قابلیت‌های پنل محسوب می‌شوند.

جهت مشاهده برخی از ماژول‌های ارائه شده توسط ما برای پلتفرم WHMCS اینجا را کلیک نمایید.


چه جایگزین‌هایی برای WHMC وجود دارند؟

WHMC تنها گزینه موجود برای فرآیند اتوماسیون در زمینه مدیریت هاستینگ نیست. البته بی‌شک در صدر جدول محبوب‌ترین موارد است اما گزینه‌های دیگری مانند ClientExec و Blesta نیز موجود هستند که ارزش امتحان کردن دارند. البته پیش از تصمیم‌گیری برای انتخاب بین این موارد، بررسی کنید که اپلیکیشن خاصی که به دنبالش هستید، یک ماژول برای کنترل پنل مورداستفاده‌تان دارد.

 
کلام آخر

WHMCS مخفف Web Host Manager Complete Solution است. این شرکت تا قبل از اینکه توسط cPanel خریداری شود، یک شرکت خصوصی مستقر در بریتانیا بود. این پلتفرم به قدری موفق بود که به یک صنعت اصلی تبدیل شد. WHMCS به زبان ساده نرم افزاری است که تمام عملیات مورد نیاز برای میزبانی وب آنلاین و ثبت دامنه را به صورت خودکار انجام می دهد.