درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟ چطور درگاه پرداخت آنلاین بگیرم؟ درگاه واسط بهتر است یا مستقیم؟ زمانی که یک کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی می‌کنید، این سوالات در ذهن شما شکل می‌گیرند. در این مطلب با انواع درگاه‌های پرداختی مستقیم، غیر مستقیم، مزایا و معایب و همچنین مراحل گرفتن درگاه پرداخت برای وب‌سایت یا اپلیکیشن بصورت کامل آشنا می‌شوید.

 

درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟

درگاه پرداخت اینترنتی، این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند مبلغ محصول و یا خدماتی را که دریافت کرده‌اند، به صورت آنلاین پرداخت کنند. اکثر سیستم‌های فروشگاهی و یا ارائه دهنده خدمات، به درگاه‌های بانکی آنلاین متصل هستند و پس از پرداخت مبلغ توسط کاربر، پس یک روز کاری، می‌توانند پول خود را از حساب برداشت کنند.

اگر می‌خواهید در کار خود پیشرفت کنید و اعتماد کاربران را بیش از پیش جلب کنید، حتما وب‌سایت خود را به درگاه پرداخت اینترنتی متصل کنید. به این شکل علاوه بر سهولت پرداخت توسط مشتری، سریع و بدون دردسر، هزینه را از کاربر دریافت کنید. حتی پیشنهاد می‌شود برای یک فروشگاه اینترنتی چند درگاه بانکی همزمان داشته باشید تا کاربر حق انتخاب داشته باشد و یا در صورت قطع بودن یکی از درگاه‌ها، از درگاه دیگر بتوان استفاده کرد.

 

نحوه گرفتن درگاه پرداخت برای وب‌سایت یا اپلیکیشن

درگاه پرداخت به دو دسته  کلی تقسیم می‌شوند: درگاه مستقیم بانکی و درگاه واسط بانکی. اما درگاه بانکی واسط و مستقیم چیست و چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟ کدام درگاه برای کسب و کار شما بهتر است؟

هر کدام از این درگاه‌ها  مزایا و معایبی دارند، که در ادامه علاوه بر ذکر این موارد، نحوه دریافت هر کدام را نیز توضیح می‌دهیم.

 

درگاه پرداخت مستقیم یا PSP چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است، این درگاه پرداخت، به صورت مستقیم به بانک‌های اصلی کشور همچون ملی، ملت، صادرات، پارسیان و... متصل می‌شود. یعنی مبلغ‌های واریز شده توسط کاربران، بصورت مستقیم و بدون نیاز به تسویه حساب دستی، در یک روز کاری بعد به حساب بانکی شما واریز می‌شود.

از مهم‌ترین مزایای این نوع درگاه‌ها، می‌توان به تسویه حساب سریع و عدم دریافت کارمزد توسط بانک اشاره کرد. از معایب این نوع درگاه نیز، می‌توان به لزوم دریافت ای‌نماد (eNamad) و طولانی‌تر بودن مراحل اخذ اینگونه درگاه‌ها، اشاره نمود. اگر شما می‌خواهید فقط یک درگاه بانکی مستقیم برای سایت خود فعال کنید، لازم است بدانید که ممکن است درگاه برای ساعاتی از شبانه‌روز قطع شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حداقل 2 درگاه همزمان فعال داشته باشید.

 

مراحل دریافت درگاه پرداخت مستقیم بانکی

همانطور که گفتیم برای دریافت درگاه پرداخت، شما می‌توانید به صورت مستقیم اقدام کنید که در ادامه آموزش دریافت درگاه پرداخت مستقیم را برای شما شرح دادیم:

1. دریافت کد مالیاتی

ابتدا بایستی برای کسب و کار خود یک کد مالیاتی تهیه کنید. جهت مشاهده آموزش دریافت کد مالیاتی اینجا کلیک کنید.

 
2. دریافت ای‌نماد

این مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت به آدرس enamad.ir دریافت می‌شود. پس از ارائه مدارک لازم، ای‌نماد را دریافت می‌کنید. البته دریافت ای‌نماد، در اعتماد کاربر و اعتبار وب‌سایت و در نتیجه افزایش فروش شما بسیار موثر است.

 
3. دریافت درگاه از بانک

پس از درخواست درگاه از بانک، باید مدارک مورد نظر بانک را در اختیار بانک قرار دهید؛ که در صورت داشتن ای‌نماد و کد مالیاتی، این فرایند بسیار آسان و سریع می‌شود. سپس بانک مبدا، شماره ترمینال درگاه پرداخت، نام کاربری و رمز عبور را برای شما ارسال می‌کند.

 
4. نصب ماژول پرداخت

عموما بانک‌ها، ماژول مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهند. اما در بعضی مواقع شما با توجه به نحوه طراحی وب‌سایت خود، می‌توانید از سایر وب‌سایت‌های معتبر، این ماژول‌ها را خریداری کنید. بعنوان مثال ماژول درگاه سداد بانک ملی برای فروشگاه WHMCS در اینجا موجود است.

 

درگاه پرداخت واسط چیست؟

برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی غیر مستقیم یا واسط نیازی نیست بصورت مستقیم به بانک‌های اصلی کشور درخواست دهید؛ بلکه این نوع درگاه را می‌توان، از شرکت‌های معتبر و تایید شده توسط بانک مرکزی همچون زرین‌پال دریافت کرد. از مزایای این نوع درگاه‌ها، می‌توان به دریافت راحت (بدون نیاز به اخذ ای‌نماد) و سریع اشاره کرد. از معایب این درگاه‌ها نیز، کارمزد تا یک درصد مبلغ است که متناسب با ارائه دهنده درگاه واسط متفاوت است.


مراحل دریافت درگاه پرداخت واسط بانکی

برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی واسط ابتدا باید در سایت ارائه دهنده عضو شوید و درخواست خود را ثبت نمایید. شرکت نیز با بانک‌های مختلف و اصلی کشور قرارداد دارد. در واقع در این روش شما مستقیم به بانک‌های اصلی کشور متصل نخواهید بود، بلکه به واسطه این شرکت‌ها با بانک‌های اصلی کشور ارتباط خواهید داشت. شرکت انتخاب شده به ازای ارائه این خدمات، از شما کارمزد دریافت می‌کند که این کارمزد می تواند از 0.5 تا 2.5 درصد باشد.